Logo.png
אזור טקסט להכנס לוגואים
   
header
אודות
חזון העמותה:

לפעול באופן ממוקד, מקצועי ויעיל בישראל וברחבי העולם למען הצלת חיי אדם הנקלעים למצוקה באזורים הררים ומרוחקים , אך , בנוסף לכך גם סיוע באסונות המוניים ורבי נפגעים.
 היחידות החברות בארגון הוקמו כדי לסייע לאוכלוסיות נפגעות כאנשים מן השורה למען אנשים מן השורה ועל בסיס המסורת היהודית והישראלית "כל המציל ומקיים נפש אחת כאילו הציל עולם מלא". להשתמש בניסיון וברוח הישראלית להצלת חיי אדם באשר הוא על טהרת ההתנדבות "הצלה בכל מחיר, בכל מקום וללא מחיר".
מאז הקמת פרסט בשנת 1986 ועד היום, ערכו יחידות החילוץ עשרות אלפים מבצעי חיפוש, איתור, חילוץ והצלה, בהם ניצלו חייהם או נחסך נזק בלתי הפיך לבריאותם של אלפים רבים בישראל : תלמידים, חיילי צה"ל, טיילים ישראליים ותיירים זרים.
מטרת המתנדבים ביחידות החילוץ היא להציל אנשים שנקלעו למצוקה פיזית: לאתר אנשים שאיבדו את דרכם "בשטחים הפתוחים"; לחלץ בשיטות "סנפלינג" ממצוקים וואדיות עמוקים; לחלץ משיטפונות, בורות מים או לכודים במבנים; להשתתף בחילוץ מהריסות, הצלה וסעד בעקבות אסון-פתע-רב-נפגעים  ולהגיש עזרה ראשונה רפואית וייצוב לנפגעים במקרים שנסקרו. המתנדבים מסוגלים להתחיל חיפוש והצלה בישראל במיידי  ותוך שעות מעטות מהודעה על אירוע בחו"ל (מותנה בתחבורה אווירית).        

ארגון פירסט מונה כ- 550 מתנדבים ומתנדבות (מחלצים ומחלצות) הבאים מכל הקשת החברתית, התעסוקתית, ההתיישבותית, ומטווח גילים רחב שנע בין  17 ל- 63. חרף המגוון הרב, כולם דבקים במטרה "הצלת אנשים בכל מחיר, בכל מקום ו ללא מחיר!". המתנדבים ממלאים את החובה שנטלו על עצמם ככל יכולתם, ללא הרף, ללא תנאי ומהווים מודל לחיקוי עבור הנוער ביישובי הפריפריה בתוכה פועלים המתנדבים הללו. המתנדבים (ובני ביתם!) מגלמים את ערך ההתנדבות הצרופה כאשר הם עוזבים הכל, בכל עת ובכל מצב על מנת לצאת ולהציל אנשים שנקלעים לסכנת חיים, תוך נטילת סיכון אישי גבוה.
מתנדבי הארגון פועלים במסגרת 12 יחידות חילוץ אזוריות הפרוסות בארץ מרמת-הגולן ועד אילת: רמת-הגולן, גליל-כרמל, עמק-יזרעאל, שומרון, עין-גדי, מגילות, גוש עציון, ערד, הר-הנגב, ערבה-תיכונה , אילת-אילות וצוות צוללים צפון.
המתנדבים נענים לאיתור ולחילוץ בישראל על פי קריאה של משטרת-ישראל או גופי הצלה אחרים או על פי פנייה ישירה של נזקקים. כאשר מתקבלת קריאה קבוצתית באמצעות ה"SMS", עוזב כל אחד את מלאכתו/פרנסתו, משפחתו ותחביבו, ביום ובלילה, בכל תנאי מזג-אויר, בחול ובמועד (בעיקר!) וממהר למשימת החילוץ. במהלך חילוצים היחידות פועלות בתא שטח עצמאי או בשיתוף פעולה עם יחידות משטרתיות, צבאיות, וגופים מזדמנים.
צה"ל ומשטרת ישראל הכירו ברבות השנים בכישורי המתנדבים, בנחישותם ובהישגיהם להציל חיים ונרתמו לסייע להם באימונים. המתנדבים מאומנים למשימותיהם באמצעות מדור טיפוס, גלישה וחילוץ (טג"ח) בצה"ל, בית הספר לחילוץ של פיקוד העורף (בה"ד 16), מד"א והרבה אימונים פנים-יחידתיים. סך ימי האימונים מצטברים להיקף שבין 35-21 ימים בשנה למחלץ, בנוסף להשתתפות בעשרות רבות של חילוצים בשנה. כל זאת בנוסף לשירות מילואים רגיל שכל מתנדב עושה ביחידת המילואים שלו (רובם ביחידות לוחמות של צה"ל).
 מתנדבי הארגון השתתפו גם במבצעי חילוץ והצלה באסונות ברחבי העולם , בין השאר:  בקלמטה ביוון, בסאן סלוודור באל סלוודור, בטורקיה, בהודו, בפריטו פרינס בהאיטי.
לאחרונה נחלצו מתנדבי העמותה -במימון כספי העמותה ובסיוע ארגון "ישראייד-  למען קורבנות רעידות האדמה ביפן  ועשו שם ימים כלילות להגשת סעד לנזקקים.
במשימות אלו, הביאו המתנדבים את "הישראלי היפה" לארצות  ברחבי העולם.
ברעידות האדמה ואסונות טבע בהן השתתפנו נוכחנו לדעת שאסון רב-נפגעים  יוצר בעיות בסדר גודל העולה על כושר המענה הממסדי של המדינה. הפנמנו שפעילות יחידות החילוץ בחו"ל, בצד היותה שליחות הומניטרית ממדרגה ראשונה, הינה שדה אימונים להכשרת המתנדבים להתמודד עם מצבי החירום השונים בישראל בכלל, ובאזורי המגורים שלנו בפריפריה בפרט. מדובר בעניין שהינו חשוב לאזרחי ותושבי מדינת ישראל  לא פחות מהיותו תרומה חיונית לאחרים.
המתנדבים משתמשים בציוד חילוץ והצלה, ציוד רפואי וציוד עזר מגוון. רובו המכריע של הציוד ממקורות אישיים של המתנדבים עצמם או של תורמים בארץ ובעולם.
להלן מספר פריטי מידע נוספים:
א.יחידה רשומה כעמותת מתנדבים מס'  58-011-367-8, עוסק מס'  500113674, מלכ"ר עם כל המשתמע מכך (פטור ממסים לפי סעיף 046). לעמותה יש הנהלה, וועדת ביקורת, גזבר, רו"ח ויועץ משפטי.
ב. כל הפעילות נעשית בהתנדבות ואין בארגון אף שכיר או גורם המקבל שכר.
ג. כל "המפקדות" נמצאות בבתיהם הפרטיים של נושאי הכהונה ופועלות על חשבונם הפרטי. כל הוצאות ההנהלה ממומנות מכיסם הפרטי של חברי ההנהלה.
ד. במהלך החילוצים והאימונים המתנדבים משתמשים ברכבי שטח, ציוד חילוץ והצלה, ציוד קשר וטלפוניה, ציוד רפואי וציוד עזר מגוון. רובו המכריע של הציוד נרכש על ידי תקציבי המדינה ( דרך משטרת ישראל) אך גם מגיע ממקורות אישיים של המתנדבים או של תורמים  שגויסו לנושא.
header
דף בית אודות פורום אזור סגור צור קשר
099web.png
כל הזכויות שמורות 2012 ©
עמותת פירסט